Jak zostać opiekunką osoby starszej w Niemczech?
31 lipca 2022Jak rozpoznać udar u osoby starszej?
10 stycznia 2023
Jeśli znasz niemiecki bardzo dobrze, a przy tym masz wiele cierpliwości, jesteś opiekuńcza i lubisz przebywać z ludźmi, z pewnością zainteresuje cię praca z osobami starszymi. Niemcy to kierunek, który będzie dla ciebie atrakcyjny ze względu na łatwość nawiązania kontaktu, stosunkowo niewielką odległość od Polski, a także wysokie zarobki. Co jednak, jeśli twoja znajomość języka jest zaledwie podstawowa? Nie rezygnuj z ciekawej pracy, po prostu daj sobie więcej czasu i naucz się niemieckiego. Duże wyzwanie? Nie aż tak, jak mogłoby się z pozoru wydawać.
Opiekunka osób starszych, Niemcy - od czego zacząć naukę języka?
Jeśli chcesz pracować jako opiekunka starszych osób w Niemczech, znajomość języka to podstawa. Im lepiej władasz niemieckim, tym większe masz szansę na znalezienie i utrzymanie dobrze płatnej posady. Oczywiście nie oznacza to, że tylko osoby perfekcyjnie znające niemiecki mogą pracować w charakterze opiekunki. Jeśli nie jesteś pewna, czy sobie poradzisz, rozwiej swoje wątpliwości. Skontaktuj się z agencją, która pośredniczy między Polakami poszukującymi pracy a Niemcami szukającymi opiekunek. W wielu z nich możesz liczyć na rzetelną ocenę własnych umiejętności językowych i fachową poradę, również odnośnie do poziomu znajomości niemieckiego, koniecznego do pracy w charakterze opiekuna osób starszych u naszych zachodnich sąsiadów.
Praca z osobami starszymi - niemiecki dla opiekunek
Jak znaleźć właściwą ofertę pracy z seniorem, jeśli dopiero uczysz się niemieckiego, a swój poziom określiłabyś jako podstawowy? Wpisując w wyszukiwarkę hasło „opiekunka osób starszych, Niemcy” z pewnością trafisz na wiele ogłoszeń. Które z nich wybrać? Jak rozeznać się w gąszczu ofert? Jeśli dobrze znasz język niemiecki, nie będziesz mieć z tym problemów, ale jeśli nie? W takiej sytuacji po pierwsze skorzystaj z pośrednictwa dobrej agencji. Skontaktuj się z jej przedstawicielem i bądź szczera – przyznaj, że dopiero uczysz się języka. Twój status początkującego wcale nie przekreśla szans na pracę. Życiowe sytuacje są różne. Może okazać się, że starsza pani, która poszukuje opiekunki rozumie po polsku i trochę mówi, bo np. jej ojciec czy babcia byli Polakami. Jeśli uda ci się znaleźć taką pracę, jest to doskonała opcja na początek. Pamiętaj jednak, żeby przed wyjazdem powtórzyć sobie najważniejsze zwroty:
• Dzień dobry – Guten Tag! Guten Morgen!
• Do widzenia – Auf Wiedersehen!
• Jak się nazywasz? – Wie heißt du?
• Nazywam się… - Ich heiße…
• Jak się dziś czujesz? - Wie geht es dir heute?
• Jak mogę ci pomóc? – Wie kann ich dir helfen?
Oczywiście powyższe przykłady nie wyczerpują wszystkich przydatnych zwrotów. Postaraj się po prostu poznać ich jak najwięcej, a kiedy wyjedziesz już do pracy w Niemczech, wykorzystaj tę szansę i rozmawiaj dużo po niemiecku.
Sprawdź nasze propozycje
ofert pracy w Niemczech dla opiekunek i opiekunów seniorów.