Badanie lipidowe osób starszych
Badanie lipidowe ocenia poziom cholesterolu i triglicerydów we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca i naczyń krwionośnych. Powinno być wykonywane przynajmniej raz na 5 lat.
Badanie ginekologiczne dla kobiet
Kobiety powinny regularnie wykonywać badania ginekologiczne, zwłaszcza po menopauzie. Badanie to pozwala na wykrycie chorób takich jak nowotwory narządów płciowych oraz zapalenia dróg moczowych. Warto wykonywać to badanie przynajmniej raz w roku.
Badania seniora w zakresie dentystycznym
Zdrowie jamy ustnej jest niezwykle ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Seniorzy powinni regularnie odwiedzać dentystę, przynajmniej raz na 6 miesięcy, aby wykryć ewentualne problemy z zębami i dziąsłami oraz uniknąć poważnych chorób, takich jak choroba przyzębia czy jamy ustnej.
Badanie przesiewowe na raka jelita grubego
Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają seniorów. Dlatego ważne jest, aby regularnie wykonywać badania przesiewowe na obecność tego nowotworu. W ramach badania przesiewowego na raka jelita grubego wykonywane jest badanie kału na obecność krwi oraz kolonoskopia. Badania te powinny być wykonywane przynajmniej raz na 10 lat, a w przypadku osób zwiększonego ryzyka — częściej.
Badanie osteodensytometryczne
Osteodensytometria to badanie, które pozwala na ocenę gęstości kości. Z wiekiem gęstość kości ulega zmniejszeniu, co zwiększa ryzyko złamań i chorób układu kostno-stawowego. Dlatego seniorzy powinni regularnie wykonywać badanie osteodensytometryczne, przynajmniej raz na 2-3 lata.
Badanie wzroku i słuchu
Z wiekiem pogarsza się wzrok i słuch. Dlatego seniorzy powinni regularnie wykonywać badania wzroku i słuchu. Badania te pozwalają na wczesne wykrycie problemów i podjęcie odpowiedniego leczenia. Warto wykonywać to badanie przynajmniej raz na 2-3 lata.